13 Nov Tehnično znanje, izkušnje in sposobnosti odločanja
Vlaganje v razvoj, tehnologijo in napredek proizvodnje je zelo pomembno, enako pomembno pa je vlaganje v razvoj kadra. Brez zanesljive ekipe, doseganje takšnih ali drugačnih ciljev namreč ni mogoče.
Najprej je potrebno zagotoviti, da se, s pomočjo dobrega kadrovanja, na ustrezna delovna mesta zaposli primerne ljudi. 1. korak pri tem je analiza delovnega mesta, ki nam bo natančneje osvetlila naravo in značilnosti izbranega delovnega mesta. Eden od pripomočkov, ki ga lahko pri tem uporabimo je Vprašalnik analize delovnega mesta (Kondrad in Sabadin, 1979) s pomočjo katerega pridobivamo različne informacije o delovnem mestu, mentalnih procesih med delom, fizičnih aktivnostih, odnosih z drugimi ljudmi pri delu in delovnem okolju. Ko natančno poznamo značilnosti delovnega mesta, lahko pričemo z iskanjem kandidatov, ki bi temu delovnemo mestu najbolj ustrezali.
»Person-job fit« oz. ujemanje osebe z delovnim mestom pomeni stopnjo ujemanja med posameznikovimi veščinami, sposobnostmi in interesi ter zahtevami, nagradami in priložnostmi, ki jih ponuja določeno delovno mesto. Zaposlovanje primernih kandidatov predstavlja dvojno zmago: za podjetje in za zaposlenega. Podjetje pridobi učinkovitega in kompetentnega zaposlenega, ki doprinese k doseganju ciljev. Zaposleni pa ima možnost opravljati delo, ki mu omogoča samoaktualizacijo in predstavlja izziv, kar vpliva tudi na dvig njegove motivacije. V tem kontekstu je pomemben tudi »person-organization fit« oz. ujemanje osebe z vrednotami in vizijo organizacije. Ljudje praviloma delujemo skladno s svojimi vrednotami, zato je, tako za nas kot za organizacijo, najbolj optimalno, če so naše vrednote enake oz. podobne vrednotam oganizacije.
Ujemanje med posameznikom, delovnim mestom in organizacijo se preverja z različnimi selekcijskimi postopki, ki najpogosteje vključujejo vprašalnike osebnosti, intervju (preverjanje kompetenc in vrednot) ali različne teste sposobnosti (ustvarjalnost, inteligentnost…). Poleg kadrovskega pa je ključnega pomena tudi strokovni vidik in izkušnje posameznika, ki so dandanes že marsikje veliko pomembnejše od njegove izobrazbe. Velika prednost izkušenih posameznikov je v tem, da lahko izkoristijo transfer znanja – ker so se v preteklosti srečali že z velikim številom različnih izzivov, lahko iščejo analogije, ki jim omogočajo reševanje trenutnih izzivov. Dobrodošel način vlaganja v zaposlene predstavlja tudi skrb za horizontalni prenos znanja, ki se ga lahko zagotovi v obliki različnih seminarjev, z deljenjem dobrih praks ali pa z različnimi programi mentorstva.